Oğuzkaan Koleji

"NEREYE GİDECEĞİNİ BİLMEYEN GEMİYE HİÇBİR RÜZGÂR YARDIM EDEMEZ"

KARİYER PLANLAMA ÇALIŞMALARINA 9. SINIFTA BAŞLIYORUZ

Her öğrenci bir cevherdir ve kendine özgü yeteneklere, ilgi alanlarına sahiptir. Kariyer planlamanın ilk adımı öğrencinin kendini tanımasını, ilgi ve yeteneklerinin farkına varmasını sağlamaktır. 9 ve 10. sınıflarda rehber öğretmenlerimizin uyguladığı çeşitli anket ve envanterler, kulüp çalışmaları ve sosyal sorumluluk projelerinde üstlendiği çeşitli sorumluluklarla öğrencimizin sosyal ve duygusal alanlarda kendisini tanımasını sağlıyoruz. Ayrıca koç öğretmeni, rehber öğretmeni ve ilgili müdür yardımcısı ile birlikte iki yıl boyunca girdiği sınavların sonuçlarını değerlendirerek akademik yeterliliklerin hangi alana yönelik olduğunu belirliyoruz.

Yaptığımız bu çalışmaların sonuçlarını dikkate alan öğrencilerimiz 10. sınıfın sonunda kariyer hedeflerini belirleyerek ders ve alan seçimi yaparlar ve seçtikleri alan doğrultusunda üniversiteye hazırlık programına başlarlar.

11. sınıfın sonunda öğrencinin seçtiği akademik alana yönelik başarıları tekrar gözden geçirilir ve kariyer planında gerekli düzenlemeler yapılır. Sonuç olarak kendisine uygun ve istekli olduğu alanda ilerleyen öğrenci, arzuladığı hedefe gerçekçi bir planlama ile adım adım ulaşır.

Kariyer Günleri Etkinlikleri

Öğrencilerimizin kariyer planlamalarını daha gerçekçi gözlerle görebilmelerini sağlamak amacıyla 'Kariyer Günleri' etkinlikleri yapıyoruz.

Bu kapsamda okullarımızda meslek ve iş insanları ile öğrencilerimizi buluşturuyoruz. Öğrencilerimiz kendi kariyer planları doğrultusunda ilgili iş ve meslek insanları ile gruplar hâlinde buluşup akıllarındaki sorulara cevap bularak kariyer hedefleri ile ilgili daha doğru kararlar verebiliyorlar.