Oğuzkaan Koleji

AP (Advanced Placement) ÇİFT DİPLOMA PROGRAMI

Oğuzkaan Koleji Amerika’daki yükseköğretim kuruluşu olan Collage Board onaylı AP (Advanced Placement) üniversiteler birliği yetkisine sahip bir okuludur.

Öğrencilerimizin dünyanın en iyi üniversitelerine kabul almalarını sağlamak ve dünya vatandaşı olabilmelerini desteklemek amacıyla yurt dışı bağlantılı akademik ortaklık protokolleri yapıyoruz. Bu kapsamda yaptığımız protokollerden biri Türkiye – Kanada Milli Eğitim Bakanlıkları Danışman Kurumu Worldwide Cultural Exchange Programı (WCEP) Türkiye’dir.

AP, College Board tarafından uygulanan, dünya çapında akredite bir eğitim programıdır. Öğrencilerimiz 4 yıllık lise öğrenimleri boyunca aldıkları AP derslerinin sınavlarında elde ettikleri başarılara göre yurtdışındaki üniversitelere yerleşmede avantaj sağlayan 4 adet yüksek prestijli sertifika kazanabilirler.

AP derslerinin en önemli özelliği, henüz yükseköğrenime adım atmadan önce bile öğrencilerin birçok çalışma alanında dünya dinamiklerini daha geniş bir şekilde anlamalarını sağlamasıdır. İster bilim ister tarih konusu olsun, AP dersleri alan öğrenciler bilgilerini hayali uygulama ortamlarında kullanmayı öğreneceklerdir. Bu hayali ortamlar sınavların da ana odağıdır. AP sınavlarında öğrenciler gerçek dünya sorunlarıyla karşı karşıya bırakılır ve o alandaki bilgilerini kullanarak bu sorunlara çözüm bulmaları istenir. Sorular öğrencileri geçmiş ezberlerden hatırlamaya değil, çözüm üretmeye yönlendirmek için tasarlanmıştır. Bu nedenle sınav kitapçıklarında periyodik tablo, geometrik denklemler vb. referans sayfaları yer almakta ve ayrıca öğrencilerin sınavın belirli bölümlerinde bilimsel hesap makineleri kullanmalarına izin verilmekte ve teşvik edilmektedir.

AP diplomasına sahip olmanın en büyük avantajlarından biri çok daha kaliteli ve seçkin üniversitelere (Yale, Oxford, Cambridge vb) kabul edilme şansını artıyor olmasıdır. Bunun dışında AP diploması almış olmak, öğrenciye yurt içindeki vakıf üniversitelerinde yüksek oranda burs alma avantajı da sağlar.

AP programı ile elde edilebilecek sertifikalar ve elde etme koşulları aşağıdaki gibidir:

AP Scholar Üç veya daha fazla AP Sınavından 3 veya daha yüksek puan alan öğrencilere verilir.
AP Scholar with Honor Girdiği tüm AP Sınavlarından ortalama en az 3,25 puan alan ve bu sınavların dört veya daha fazlasından 3 veya daha yüksek puan alan öğrencilere verilir.
AP Scholar with Distinction Girdiği tüm AP Sınavlarından ortalama en az 3,5 puan alan ve bu sınavların beş veya daha fazlasından 3 veya daha yüksek puan alan öğrencilere verilir.
AP International Diploma (APID)
  ÖĞRENCİLERİN AP DİPLOMASI ALABİLMESİ İÇİN;
 • Öğrencilerin 5 veya daha fazla AP Sınavından 3 veya daha yüksek puan almaları gerekir.
 • Birden çok kez girilen sınavların yalnızca biri sayılır; ödül hesaplamasında en yüksek puan kullanılacaktır.
 • Öğrencilerin dört içerik alanının tüm kriterlerini karşılaması gerekir.
  • İçerik Alanı 1 - Dünya Dilleri: İki farklı dilin sınavlarından 3 veya daha yüksek puan ya da 1 adet AP İngilizce dersine ek olarak diğer dillerden birinden uluslararası geçerliliği olan bir yeterlilik belgesi
  • İçerik Alanı 2 - Küresel Bakış Açısı: Bir ders
  • İçerik Alanı 3 - Matematik ve Bilgisayar Bilimleri: Bir ders
  • İçerik Alanı 4 - Ek Olarak: Bir ders

Okulumuz her sene öğrencilerin tercihleri ve okulun olanaklarına bağlı olarak AP dersleri açmakta ve AP sınavları uygulamaktadır.