Oğuzkaan Koleji

COLLEGE BOARD ÜYESİ ve SAT SINAV MERKEZİYİZ

College Board, merkezi Amerika’da olan yükseköğretim kuruludur ve AP gibi SAT (Scholastic Aptitude/Assessment Test) uygulamalarını da yönetir. SAT de aynı AP gibi dünya çapında 3300 üniversite tarafından kabul edilmektedir. SAT, özellikle Amerika ve Avrupa’daki saygın üniversitelere (Harvard, MIT, Yale, Princeton, Columbia, Oxford vb.) kabul edilebilirlik sağlayan bir sınav sistemidir.

SAT ile AP arasındaki farklar eğitim ve sınav uygulama aşamalarındadır.

  • Her bir AP dersi için 100 saatlik bir eğitim programı uygulanır ve senede yalnızca bir kere olmak üzere MAYIS ayı içinde sınav yapılır. AP programı için 38 ayrı ders vardır ve her birisi için ayrı sınav yapılır.
  • Sınavların ilk kısmı çoktan seçmelidir; ikinci kısımdaki açık uçlu sorular ise sınavın içeriğine göre bir komposizyon, çözümleme ya da sesli yanıt şeklinde yanıtlanmaktadır.
  • SAT sınavı, öğrencilerin İngilizce’de okuduğunu anlama ve matematik becerilerini ölçer.
  • Dijital olarak uygulanan sınav, Ağustos, Ekim, Kasım, Aralık, Mart, Mayıs ve Haziran aylarında olmak üzere senede 7 defa yapılır. Bakırköy’deki lisemiz olan Özel Oğuzkaan Koleji, 85 ülkedeki 4000’den fazla üniversitenin öğrenci kabulu için tanıdığı SAT sınavının resmi sınav merkezidir.