Oğuzkaan Koleji

TRUSA (TÜRKİYE/ABD) ÜNİVERSİTEYE GEÇİŞ GARANTİLİ ÇİFT DİPLOMA PROGRAMI

Amerika’nın Washington eyaletindeki Edmons Collage ile yapmış olduğumuz özel anlaşma ile (TRUSA) öğrencilerimize ABD’nin tüm eyaletlerinde geçerli devlet lisesi diploması alma şansı veriyoruz.

Edmonds College, ABD’nin Washington eyaletinde Seattle şehrinin komşusu Lynnwood’da yer alan bilişim, teknoloji ve sanat başta olmak üzere hemen her alanda eğitim olanağı sunan ve içinde lisesi de olan türünün tek örneği bir üniversitedir. Üniversitenin 29 adet bilgisayar laboratuvarı, 9 adet bilim laboratuvarı, kayıt stüdyoları, sanat galerileri ve Washington eyaletindeki büyük şirketlerle kurduğu iş birlikleri ile günümüz kariyerlerine yönelik yatırım yapmak için öğrencilerine geniş kapsamlı olanaklar sunmaktadır.

TRUSA (TÜRKİYE/ABD) Lise Tamamlama programı:

15 yaşını doldurmuş öğrencilerimiz okulumuz aracılığıyla programa kayıt olarak seçtikleri derslere online olarak girebilirler. Programı başarı ile tamamladıklarında Washington Devlet Lisesi diploması alırlar. Bu diplomayı kullanarak Amerika’da lise bitirmiş bir öğrenciye eş değer haklar ile üniversitelere başvuru yapabilirler.

10.sınıftan itibaren online derslere başlayan öğrenciler 15 yaşını doldurduklarında lise öğrenimlerini Edmons Collage bünyesindeki lisede tamamlayabilirler. Bu sürede üniversitenin tüm olanaklarından faydalanabilirler.

Öğrencilerin başvuru yapabilmesi için İngilizce Yeterliliğini aşağıdaki sınavlarda aldıkları başarı ile belgelemeleri ya da üniversitenin kendi yeterlilik sınavı olan EXAMITY’de başarılı olması gerekmektedir:

CAMBRIDGE:
A,B,C notlarında Birinci Düzey Yeterlilik
DUOLINGO:
80 puan ve üstü
EIKEN (Step Eiken):
2A (2150 ve üstü)
ELS Programı:
Seviye 109
FLS:
Seviye 14
IELTS:
5.0 (her bir bölümden en az 4.5 almak şartıyla)
ITEP:
Seviye 4
KAPLAN:
Yüksek Orta Seviye
LOEP:
73 puan ve üstü
PEARSON (PTE):
42 puan ve üstü
TOEFL:
54 puan ve üstü (Yazma Sınavı: en az 16)
 
(Kurumsal TOEFL: Geçerliliği yoktur.)

Lise Tamamlama programını başarı ile bitirmesi için bir öğrencinin 6 ayla 2 sene arasındaki sürede aşağıdaki dersleri başarı ile bitirmesi gerekmektedir:

İngilizce Edebiyat ve Beşeri Bilimler Sağlık
Matematik ABD Tarihi ve Hükûmeti Kariyer ve Teknik Eğitim
Fen Bilgisi Beden Eğitimi Seçmeli Dersler

Öğrenciler, okulumuzda aldığı aynı adlı dersleri, programdaki derslerin yerine saydırmak isterse yeterli olduğunu göstermek için ilgili akreditasyon sınavlarına girecektir. Ayrıca varsa almış oldukları AP derslerini üniversite için kullanabilirler. Bu sisteme kayıt olan öğrencilerin çoğu, kendi ülkelerindeki yaşıtlarından bir sene önce lise mezunu olabilmektedir.

Edmonds College tarafından sunulan diğer programlar:

Liseden Üniversiteye Geçiş: 15 yaşını doldurmuş öğrenciler, üniversite kampüsünde eğitim görürken aynı anda hem Washington Devlet Lisesi diplomasını alma hem de üniversitenin ilk iki yılını okuma şansı yakalar.

Üniversite Geçiş Dereceleri: Öğrencilerin herhangi bir eğitim alanında 4 yıllık eğitime geçiş yapması için hazırlanmasını sağlar. Bugüne kadar öğrencilerinin Cornell, John Hopkins, Purdue, UC Berkeley, Michigan, Washington ve benzeri dünyada ilk 200 içindeki 170 üniversiteye %100 oranında geçiş yapmalarını sağlamıştır.

Teknik ve Sosyal Bilimler Önlisans Eğitimleri: Öğrencilerin belirli işlere hazırlanması için profesyonel ve teknik eğitimler verilir.

Sertifikalar: Edmons Collage diğer programlara ek olarak, birçok alanda özelleşmiş eğitim ve beceriler sunan kısa programlar ile öğrencilerin sertifikalar edinmelerini sağlar.

Edmonds College Önlisans ve Lisans Ana Dalları

Görsel İletişim Tasarımı Erken Çocuk Eğitimi Biyomühendislik
Güzel Sanatlar Psikoloji Çevre Bilimi
Mimarlık Sosyal Bilimler Elektrik Mühendisliği
Mutfak Sanatları Sosyoloji Endüstri Mühendisliği
Müzik Yardımcı Sağlık Eğitimi Fizik
İşletme Bilgisayar Bilimi Havacılık Mühendisliği
İşletme Bilgi Teknolojisi Bilgisayar Mühendisliği İnşaat Mühendisliği
İşletme Yönetimi Dijital Adli Tıp Jeoloji
Lojistik Muhasebe Kimya
Rekreasyon Siber Güvenlik Kimya Mühendisliği
Turizm   Makine Mühendisliği
    Malzeme Bilimi Mühendisliği

Edmonds College eğitimi, 3 çeyrek yıl (Sonbahar, Kış ve İlkbahar) ve isteğe bağlı yaz okulundan oluşur. Sonbahar dönemi Eylül-Aralık, Kış dönemi Ocak-Mart, İlkbahar dönemi Nisan-Haziran ayları arasında yapılır. Her çeyrek yılda 15 kredi alma olanağı ile bir önlisans programı için gereken 60 krediyi 4 çeyrek yılda bitirme, ve kalan iki çeyrek yılda ise lisans programı dersleri alma, geçiş yapma gibi olanaklar sunar. Bu program sayesinde öğrenciler daha kısa sürede üniversite eğitimlerini tamamlama, iş yaşamına geçiş yapma ya da 4+ yıllık bir lisans programının ilk iki yılını normalden çok daha ucuza okuma şansı yakalamaktadır.

Amerika’daki üniversitelerin eğitim ücretlerine bakıldığında 4 yıllık bir programın 30 kredilik 1 yıllık programları 40.000 Amerikan Dolarından başlamaktadır. Edmonds College ile üniversitenin ilk iki yılını okumayı tercih eden öğrenciler 45 kredi için 2023 yılında 20.600 Amerikan Doları ücret ödemişlerdir. Bu da üniversitenin ilk iki yılı için normalde ödenecek ücretin üçte birine eğitim alma şansına denk gelmektedir.