Oğuzkaan Koleji

FEN VE TEKNOLOJİ LİSESİ İLE ANADOLU LİSESİNİN FARKLARI

Fen ve teknoloji lisesinde; matematiğe, fen bilimlerine ve teknolojiye ilgi duyan öğrenciler çeşitli uygulama laboratuvarlarında var olan teknolojileri geliştirmeye ve yeni teknoloji üretmeye yönlendirilirler.

  • Fen ve Teknoloji lisesinde 9 ve 10. sınıflarda öğrenciler haftada 6 saat bilişim teknolojileri laboratuvarlarında çalışırlar. Anadolu Lisesinde bu çalışma haftada 2 saattir.
  • Fen ve Teknoloji Lisesi mezunlarımızın patent üretebilecek düzeyde yetkinliklere sahip bireyler olmak için eğitilirler. Anadolu Lisesi öğrencilerimize ise her türlü yeni teknolojiyi hızlı tanıma, uyum sağlama ve etkin kullanmaları için eğitilirler.
  • Fen ve Teknolojide; Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerinde Fen Lisesi programı uygulanır. Dolayısıyla Fen Teknoloji lisesinin Matematik ve Fen programları Anadolu Lisesine göre biraz daha ağırdır.
  • Fen ve Teknoloji lisesi öğrencileri üniversite sınavına Matematik – Fen (MF) alanında girerler. Dolayısıyla yükseköğrenim ile ilgili alanlarını 9.sınıfa başlarken seçmiş olurlar. Anadolu lisesi öğrencileri alanlarını 10.sınıf sonunda seçerler.