Oğuzkaan Koleji

 

 

Sevgili öğrencimiz;

Bu günlerde 8.sınıfı bitiren öğrenciler iyi bir liseye, 12.sınıfı bitiren öğrenciler de iyi bir üniversiteye yerleşme telaşı içinde. Kimi liseye, kimi üniversiteye başlayacak olsa da ortak amaçları; gelecekte iyi bir mesleğe sahip olmak.

Meslek seçimi ile ilgili yapılan uluslararası bir araştırma, aslında insanın mesleki yöneliminin ilkokul yıllarına kadar dayandığını gösteriyor. Ancak bilim insanları son yıllarda teknoloji de yaşanan değişimin günümüzde var olan mesleklerden bir kısmına gelecekte ihtiyaç duyulmayacağını bir kısmının da büyük oranda değişeceğini ön görüyor.  Mesleklerde yaşanacak değişim doğal olarak gelecekte en çok sizi etkileyecek.

 

 

Mesleklere ilginin yoğun olduğu bu günlerde size eğlenceli bir teklifimiz var.

  • Aşağıda sıraladığımız mesleklerle ilgili araştırma yapınız.
  • Dünyanın en çılgın meslekleri.
  • Gelecekte en çok ihtiyaç duyulacak meslekler.
  • Dünyanın en eğlenceli meslekleri.
  • En çok kazandıran meslekler.
  • En mutlu eden meslekler hangileridir?

Araştırma yaparken sosyal medya araçlarını, çevrenizdeki insanların deneyimlerini ve bu alanda yazılmış kitap ve dergileri kullanabilirsiniz.

Bu araştırmayı yapacak olan her öğrencinin kendi bulunduğu sınıfa göre değerlendirme yapacağı açıktır.

Yaptığınız araştırma sonunda kendinize en uygun mesleğin hangisi olduğunu bir daha düşününüz. (İlerleyen yıllarda bu çalışmayı hatırladığınızda hayata bakış açınızın ne kadar değiştiğini göreceksiniz.)

İkinci olarak da kendinize uygun gördüğünüz mesleğe ulaşmak için hangi eğitim kademelerinden geçmeniz gerektiğini bulunuz.

İyi eğlenceler, kolay olsun.

 

OĞUZKAAN KOLEJİ
REHBERLİK SERVİSİ