Oğuzkaan Koleji

Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz, Corona virüsü salgınının ardından okulların tatil edilmesi birlikte Türkiye’de 23 Mart’tan itibaren sanal eğitim uygulanacak. Peki bu sistem nasıl işleyecek?

 

Sanal eğitim konusunda asıl sorunun veli ve öğrencilerin bu eğitimi ne kadar ciddiye alacakları konusunda yaşanabileceğine dikkat çeken Yılmaz, bu virüsün ülkemize sunduğu en büyük fırsatın ise öğretmen ve öğrencileri dünyada yaşanan teknolojik devrime erken uyum sağlamaya yöneltecek olmasıdır. Bu günden itibaren öğretmenlerimiz dersleri teknolojiyi etkin kullanarak işlemek zorunda kalacaklardır.” dedi.

 

 

Türkiye’de 23 Mart‘tan itibaren sanal eğitime geçiceleck olmasını, Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz değerlendirdi;

“İnsanın aklına ister istemez iyi de Türkiye sanal eğitime hazır mı sorusu geliyor? “Digital 2019 in Turkey” ismiyle yayınlanan rapora göre Türkiye nüfusunun %72‘si internet kullanıcısı. İnternet kullanıcılarının çok büyük çoğunluğu da elli beş yaşın altındaki kişiler. Başka bir ifade ile günümüz veli ve öğrencileri. Ancak yine de tüm öğrencilerin internet eğitimine erişebileceğini iddia etmek mümkün değil. Sanal eğitimin televizyon aracılığı ile desteklenecek olmasının internete erişim konusunda yaşanacak açığı kapatacağını düşünüyorum. Sanal eğitim konusunda asıl sorun veli ve öğrencilerin bu eğitimi ne kadar ciddiye alacakları konusunda yaşanacak gibi görülüyor. Veli ve öğrencileri sanal eğitime hazırlamak için medyaya, MEB’e ve özellikle okullara ve öğretmenlere büyük iş düşecek gibi görülüyor. Medya eğitimin aksamaması için yapacağı yayınlara sanal eğitimin önemine dikkat çekmeli. MEB veli ve öğrencilerden beklentilere yönelik bilgilendirmeler yapmalı. Okullar ve öğretmenler, veli ve öğrencileri ile iletişime geçerek öğrencilerini yapılan eğitimi sonucunda ölçme değerlendirme yapılacağı açıklanırsa yeni sistemin öğrenciler üzerinde yaptırım gücü artacaktır.

Çocuklarımızın LGS ve YKS başarısı elbette önemli. Ancak bugün önceliğimiz çocuklarımızın sağlığını korumaktır.

Bu süreçte LGS’ye ve YKS’ye hazırlanan öğrencilerin öncelikle kendi öğrenme sorumluluklarını üstlenmeleri, başarıya odaklanmaları, azim ve kararlılıkla çalışmalarını sürmeleri ve yaptıkları çalışmaların yeterliliğini ölçmeleri gibi becerilere sahip olmaları gerekmektedir. 8. ve 12.sınıf öğrencilerini başarıya götürecek olan beceriler bu becerilerdir. Bugünden itibaren MEB tarafından kendilerine sağlanmış olan eğitim içeriklerini kullanarak tıpkı okuldaymış gibi her gün düzenli olarak çalışan ve çalışmayı aksatmayan öğrenciler istedikleri hedefe kolaylıkla ulaşacaklardır.

Sanal eğitimin ülkemize sunduğu en büyük fırsat ise öğretmen ve öğrencileri dünyada yaşanan teknolojik devrime erken uyum sağlamaya yöneltecek olmasıdır. Bu günden itibaren öğretmenlerimiz dersleri teknolojiyi etkin kullanarak işlemek zorunda kalacaklardır. Bu nedenle öğretmenlerimizin çağa ayak uydurabilmeleri için eğitime verilmiş arada öğrencilere sunulan programları izleyerek ve teknolojik alanlardaki eksiklerini gidermek üzere çalışmaya yönelmeleri gerekecektir.