Oğuzkaan Koleji

VELİ VE ÖĞRENCİLERE ARA TATİL ÖNERİLERİ

“ARA TATİLDE KESİNLİKLE EĞİTİMDEN UZAKLAŞMAYIN”

 

Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz’ın 15-21 Kasım arasında yapılacak ara tatille ilgili öğrenci ve velilere önemli tavsiyeler;

6 Eylül’de derse başlayan ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri 15 Kasım’da bir haftalık ara tatiline giriyor. Bir buçuk yıl okuldan uzak kalan öğrenciler henüz okula uyum sürecini tamamlayamadılar. Ayrıca yüz yüze eğitime geçtiğimiz bu iki aylık sürede öğretmenler öğrencilerin akademik kayıplarını daha net olarak gördüler ve gidermek için daha fazla çaba harcadılar. Bu sürede öğrenciler de kendi durumlarının farkına vardılar eksiklerini gidermek ve öğrenmek için daha fazla çalışmaları gerektiğini gördüler.

Böyle bir süreçte bir hafta çok önemli bir süredir. Velilerimizin de desteği ile öğrencilerimizin bu süreyi bulundukları sınıf düzeyine göre bir saatten az olmamak üzere eğitimle bağlantılı olarak geçirmeleri gerekmektedir.

 

Veli ve öğrencilere öneriler;

  • Okulun tatil olmasını fırsat bilip pandemi kurallarına uymayı ihmal etmeyiniz, kalabalık ve kapalı yerlerden uzak durunuz.
  • Her gün günün belirli bir süresini bugüne kadar işlenmiş olan konuların tekrarına ayırınız.
  • Tekrarını yaptığınız konularla ilgili ders kitaplarınızdan, odsgm.meb.gov.tr adresinde her sınıf düzeyine göre yayınlanan çalışma yaprakları, çalışma fasikülleri ve çalışma sorularından çözümler yapınız.
  • Her gün belirli bir süreyi kitap okumaya ve okuduklarınızla ilgili araştırma yapmaya ayırınız.
  • “Öğrenciler sahip çıkarsa herkes sahip çıkmak zorunda kalır” düşüncesiyle tüm veli ve öğrencilerimizin “Sürdürülebilir Kalkınma için Küresel Hedefler” ile ilgili araştırma yapmalarını ve www.kureselamaclar.org adresine üye olmalarını öneriyorum.

Gelecekte başarılı olabilmeleri için günümüz çocuklarının akademik ve sosyal-duygusal becerilerini geliştirmemiz hayati önem taşımaktadır. Bu amaçla ara tatilde çocuklarımızın büyük çoğunluğunda karşılaştığımız sosyal duygusal beceri eksiklerini geliştirmeye önem vermek gerekiyor. Çocuklara sorumluluk alma ve aldığı sorumluluğu yerine getirme becerilerini geliştirmek için bir iş ya da etkinliği sonuna kadar sabrederek yapabilmelerini gerektiren görevler verilebilir.

Bu arada 8., 11. ve 12.sınıfların hiç aksatmadan sınav hazırlığını sürdürmeleri gerekmektedir.

 

Çocuklarının eğitimini desteklemek isteyen velilerin, bu soruların cevabını bilmeleri gerekiyor.

  1. Çocuğunuzdan size kendisini anlatmasını isteyiniz ve sizin çocuğunuzla ilgili düşüncelerinizi karşılaştırınız.
  2. Kendi çocukluk deneyimlerinizle, çocuğunuzun yaşadığı deneyimleri karşılaştırabilir misiniz?
  3. Çocuğunuzun güçlü olduğunu düşündüğünüz beceriler nelerdir? (Akademik, sosyal, duygusal, sanatsal, sportif)
  4. Çocuğunuzun okulla ilgili düşünceleri ile sizin okulla ilgili görüşleriniz arasındaki benzerlikler ve farklılıklar nelerdir?
  5. Çocuğunuzun hangi düzeye kadar eğitim almasını hayal ediyorsunuz? (Akademik lise, Meslek lisesi, üniversite, yüksek lisans)

Unutulmamalıdır ki aileler çocuklarına davranışlarının sorumluluğunu almayı ne kadar iyi öğretebilirlerse çocuklarını o oranda geleceğe hazırlayabileceklerdir.