Oğuzkaan Koleji

LGS TARİHİ AÇIKLANDI..

MERAKLA BEKLENEN  LGS ÖRNEK SORULARI BAKANLIK SİTESİNDEN YAYINLANDI!

PEKİ ÖRNEK SORULAR NASIL?

 

2020 yılında yapılacak LGS’nin tarihi MEB tarafından 7 Haziran olarak açıklandı.

LGS’ye girecek öğrenci sayısının yaklaşık 500 bin artacak olması nedeniyle eleme yapabilmek için sınav sorularının geçen yıla göre daha zor olması bekleniyor. Bu nedenle de LGS örnek soruları merakla bekleniyordu. Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz örnek soruları değerlendirdi;

 

Sözel bölüm soruları:

Türkçe; Yayınlanan örnek sorularda bilgiye dayalı sorular dışında görseller üzerinde kurgulanan sözel mantık ve akıl yürütme sorularına ağırlık verilmiş. Akıl yürütme sorularının çözümü öğrencinin çok iyi okuyup anlamasını ve anladığı bilgiyi yorumlayıp çıkarım yapmasını gerektirir.

İnkilap Tarihi; Bu yıl açıklanan sorular verilen bilgiden çıkarım yapabilme becerisini ölçmeye yönelik hazırlanmış.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi; Geçen yıl yayınlanan sorulara benzer nitelikte sorular yayınlandı.

İngilizce; Geçen sene yayınlanan örnek sorulara benzer nitelikte sorular yayınlandı.

Sözel bölüm sorularını genel olarak orta zorluk düzeyinde sorular olarak değerlendirebiliriz. Süre ilerledikçe işlenn konulara bağlı olarak soru çeşitliliği ve soruların zorluk düzeyi de değişecektir.

Sayısal bölüm soruları:

Matematik; Yayınlanan matematik soruları geçen yıl yayınlanmış olan sorulara benzerlik göstermektedir. Görsel ağırlıklı hazırlanmış soruların tamamında öğrencilerin çıkarım yapıp sorudaki hikayeyi matematiğe dökmesi beklenmiştir. Tüm soruların çözümü için öğrencinin mantık yürütme, analiz ve sentez yapabilme becerisinin gelişmiş olması gerekmektedir.

Fen Bilimleri; Geçen yıl yayınlanmış olan uzun metinli örnek sorular yerine kısa metinli örnek sorulara yer verilmiş. Soruların çözümü için öğrencinin tam bilgiye ve bilgiyi kullanabilme becerisine sahip olması gerekiyor.

Sayısal bölüm soruları gerçek LGS’de öğrencilerin çözmekte zorlandıkları sorulardır. Şimdilik örnek soruların düzeyi çok zor olmasa da konular ilerledikçe soruların zorluk düzeyinde de değişiklikler olacaktır.

 

Öğrencilere önerimiz; Bu yıl yayınlanmış örnek sorularla birlikte geçen yıl yayınlanmış örnek soruları da çözmeleridir. Sınavlarda başarı için öğrencilerin çözemedikleri her sorunun önce konusunu çalışıp sonra soruyu yeniden çözmeye çalışmaları öğrendiklerini pekiştirmelerini sağlayacaktır.