Oğuzkaan Koleji

 

LGS sınavı sona erdi. Liselere yerleşmede süreç nasıl işleyecek? LGS’nin ardından akıllara takılan sorular neler?
Öğrencilere soğuk duş etkisi yapan LGS’nin ardından hem öğrencilerin hem de velilerin aklına bundan sonra yaşanacaklarla ilgili pek çok soru geliyor. Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz o soruları yanıtladı.

 

 

İşte o sorular ve cevapları:

Sınav gerçekten de söylendiği kadar zor muydu?
LGS’nin özellikle sayısal bölümünün soruları beklentilerin çok üzerinde zordu. Soruların neredeyse tamamının düşünme, verilmeyeni görme, şekil ve grafik okuma, anlama, kavrama ve çıkarım yapabilme becerisini gerektirmesi, süre sorunun da yaşanmasına neden oldu. Fen Bilimleri sorularının da aynı kitaplıkçıkta yer alması hem bu bölüme daha az zaman kalmasına neden oldu. Hem de matematik kadar olmasa da Fen Bilimleri sorularının da zor olması öğrencilerin panik yapmasına neden oldu.

 

Bu kadar zor bir sınav yapılmasının amacı ne olabilir?
Yeni sistemde yerleştirme işlemleri sadece LGS’de alınan puanla yapılacak. Eski sistemde olduğu gibi okul başarı puanlarının katkısı olmayacak. Dolayısıyla bu sınavın amacı seçme ve sıralama yapabilmek olduğundan soruların zor olması normaldir. Sadece matematik sorularının tamamının zor olması öğrencilerin paniklemesine neden olduğundan gerçek bilgilerini yansıtamamış sonucunu doğurabilir.

 

Sınavın zor olması okulların puanını düşürür mü?
Yerleştirme sisteminde önemli olan sınavdan aldığımız puan değil, sonucu görüp içinde bulunduğumuz yüzdelik diliminiz yani sıralamanızdır. Sınav zorsa herkese zor, kolaysa herkese kolaydır. Sınavın kolay olması durumunda istediğiniz bir okula 90 soru 89 net yaparak girersiniz. Sınav zorsa aynı okula 79-80 net yaparak girersiniz. Örneğin 2008 yılına kadar uygulanan lise giriş sınavlarında 100 soru soruluyordu ve 92-93 netle Galatasaray Lisesine giriliyordu. Yeni sistemde 2008 öncesi sisteme benziyor. İstediği sonucu alamadığını düşünen öğrencilerin daha fazla üzülmesine gerek yok.

 

Bugünden sonra ne yapmamız gerekiyor?

Sınav sorularının ve tercih klavuzlarının açıklanması 26 Haziran tarihine ertelendi. Dolayısyla tercih ve kayıt takviminde değişiklik yapılacak. Tercih ve kayıt döneminde yapılması gerekenler:

  • 26 Haziran’da sınav soruları ilan edildiğinde öncelikle içinde bulunduğunuz Türkiye yüzdelik diliminize bakınız. Tercihlerde esas içinde bulunduğunuz yüzdelik dilimi olucaktır.
  • Sınav sonuçları açıklandıktan sonra önce sınavla öğrenci alan özel okulların kayıtları tamamlanacaktır. Özel okul düşünen velilerimizin 26 Haziran haftasında özel okulların ilan edeceği taban puanları takip ederek puanlarının yettiği okulla ön kayıt yaptırıp sonuçları takip etmeleri gerekmektedir.
  • Özel okul kayıtları tamamlandıktan sonra Temmuz ayı içerisinde sınavla öğrenci alan resmi         okullar için tercih başvuruları başlayacaktır. Aynı tarihlerde mahalli yerleştirme içinde tercih yapmanız gerekmektedir.
  • Tercih ve yerleştirme sonuçları 26 Haziran’da ilan edilecek tahmini Ağustos ayı içerisinde açıklanacaktır.

Veli ve öğrencilere önerim;

Sonuçlar açıklanıncaya kadar en düşük hedefinizden en yüksek hedefinize kadar tercih listenize almayı düşündüğünüz okullarla ilgili araştırma yapınız. Araştırma yaparken düşündüğünüz okul türlerinin haftalık ders dağılım çizelgesini MEB Talim ve Terbiye Kurulu’nun sayfasından indirerek inceleyiniz. Seçmeyi düşündüğünüz okulun programının kendi kariyer hedefinize uygun olup olmadığını inceleyiniz.