Oğuzkaan Koleji

LGS’YE HAZIRLANAN ÖĞRENCİLER İÇİN SÖMESTİR TATİLİNİ ETKİN DEĞERLENDİRME ADIMLARI

Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz’dan LGS’ye hazırlanan öğrencilere tatilde çalışma önerileri;

Sömestir tatilini etkin değerlendirmek için öğrencilerin öncelikle tatil günlerinin her birinde neler yapacaklarını planlamaları olmazsa olmaz gerekliliktir. Plansız yapılan eğlencede, çalışmada öğrencinin “Ben bir şeyleri eksik yapıyorum” duygusu yaşamasına ve huzursuzluk hissetmesine neden olur.

Her güne o gün ne yapacağını bilerek başlamak ve hazırlanmış bir programı uygulamak öğrenci “Ben sorumluluklarımın farkındayım, çalışmam gerektiğinde çalışıyorum, eğlenmem gerektiğinde eğleniyorum” duygusunu yaşatır. Planlı çalışan öğrencilerin hem çalışma motivasyonları hem de kendine güven duyguları plansız öğrencilere göre çok daha yüksektir. Doğal olarak planlı çalışan öğrenciler başarılı olmayı daha çok  hak ederler ve başarılı da olurlar.

Uygulanabilir bir program hazırlamak için;

  • Tatil süresince yapmak istediğiniz etkinlikleri sıralayınız. (arkadaşlarla buluşup sinemaya gitmek, aile büyüklerinizi ziyaret etmek vb)
  • Tatil süresince her dersle ilgili tekrar etmeniz gereken konuları listeleyiniz. (matematik üç ünite, fen iki ünite…..)
  • Kendinize uygulamayı düşündüğünüz konu tarama ve deneme sınavı sayısını belirleyiniz. (Örneğin; her dersten iki konu tarama, üç günde bir deneme sınavı)
  • Her bir tatil günü için bir sayfa açıp yapmayı düşündüğünüz etkinlikleri yazınız. Örneğin; bugünden itibaren kalan süre 10 gün ise planladığınız etkinlikleri 10 güne dağıtınız.
  • Planlama yaparken her gün en az dört saatinizi sınav hazırlık çalışmalarına ayırınız. Örneğin; sabah iki saat matematik, fen bilimleri çalışmaya, öğleden sonra veya akşam sözel dersleri çalışmaya ayırınız.
  • Çalışma planınıza birinci yarıyılda işlenen tüm üniteleri tekrar edecek şekilde detaylı olarak her gün hangi desten hangi konuları tekrar edeceğinizi, hangi günler kendinize sınav uygulayacağınızı yazınız.
  • Hazırladığınız çalışma programını aksatmamak için kendi kendinize baskı uygulayınız ve planınızı kimsenin aksatmasına izin vermeyiniz.

Hazırlamış olduğunuz planı uyguladığınız her gün kendinizi mutlu ve huzurlu hissedeceksiniz. Programınız ilerledikçe motivasyonunuz daha da yükselecek kolay gelsin.