Oğuzkaan Koleji

SANSARAK KÖYÜNE KARDEŞ OKULUMUZA GİTTİK

2017-2018 eğitim öğretim yılında kardeş okul olarak İznik Sansarak Köyü’nde bulunan Sansarak İlkokulu seçildi. Okul seçiminde dikkate aldığımız hususlar gerçekten ihtiyacı olan ve bizim onların hayatlarında değişiklik yapabileceğimiz bir okul olmasıydı.

Okulu, köyü ve öğrencilerin yaşantısını öğrenebilmek için bir araştırma yapıldı, okul müdürü ve muhtar ile görüşülerek okulun ihtiyaçları tespit edildi. Ancak projede başka hedeflerimiz de vardı. Sadece okulu boyamak, fiziksel eksiklikleri tamamlamanın yanı sıra çocukların yaşadıkları ortama, ailelere de dokunmak istedik ve planlamamızı bu şekilde yaptık.

Öğrencilerimiz projenin bütün sorumluluğunu aldılar ve ihtiyaç olan malzemeleri çeşitli sponsorluklar bularak temin ettiler. Okul boyaları, boya malzemeleri, çocuklar için giysi, ayakkabı, kırtasiye malzemeleri, şekerlemeler, balonlar, eğitim araç-gereçleri vb tamamen öğrenciler tarafından hazırlandı.

Kardeş okulumuza gittiğimizde  öğrencilerimiz şaşkın, hevesli ve heyecanlıydılar. Çok şey yapmak istiyorlardı ve el birliği ile çalışmaya başladılar. Okulun tüm iç ve dış duvarlarını boyadılar, boya yapılırken yere dökülen boyaları kendileri temizlediler, camları sildiler ve sorumluluk kendilerinde olduğu için oldukça hevesle çalıştılar. Bahçede yerlerdeki otları kazma küreklerle temizleyerek okul girişindeki Atatürk Büstü nün önünü temizlediler ve büstü temizleyip boyayarak etrafını çiçeklendirdiler. Okul bahçesinde de bir çok yere dışarıdan topladıkları taşlarla yuvarlak alanlar oluşturarak içine çiçekler dikerek bahçeyi güzelleştirdiler. Çocukların salıncaklarının alt kısmı epey kötü ve toprak olduğu için yağmurda sürekli çamur oluyordu bu alanı da el arabalarıyla çakıl taşıyarak çakıl ve taşla doldurarak çocuklar için daha uygun bir hale getirdiler. Okulun etrafı açık alan olduğu için köyde bulunan hayvanlar okulun bahçesine girerek bahçeye zarar veriyordu bu sebeple bizden çit yapmamız istenmişti ve yine sponsor bulunarak  okulun etrafı 300 m çit ile çevrildi ve çocuklar için daha güvenli bir alan oluşturuldu.

Okuldaki çocuklara getirilen giysiler teslim edildi, ve çocuklarla birlikte oyunlar oynadılar, dans ettiler, öğrencilerimiz müzik yaptılar ve eğlenceli anlar yaşadılar. Bir grup öğrencimiz Karagöz Hacivat oyunu oynattılar.

Bizimle birlikte gelen doktorumuz Nafiz Karagözoğlu çocukları ve köy halkını muayene etti. Bu sırada çok ilginç bir olay da yaşandı bir anne hıçkırıklarla ağlayarak yanımıza geldi ve doktor ihtiyacının olduğunu söyledi. Oğlunun ölü gibi yerde yattığını, ağaçtaki arı kovanının oğlunun üzerine düştüğünü ve yüzlerce arının oğlunu soktuğunu ve şokta olduğunu söyledi. Doktorumuz hemen hastanın yanına giderek yaşama şansi çok az olan kişiye müdahale etti ve büyük bir şans ve Allah’ın yardımıyla hastayı hayata döndürmeyi başardı. O an o anne-babanın yaşadığı mutluluk görülmeye değerdi.

Köy halkı onlar için çalıştığımızı görünce yanımıza geldiler ve bizimle sohbet ettiler, bizim için bir şeyler yapmak istediklerini belirttiler ve hayal ettiğimiz gerçek işbirliği ve herkese dokunabilme kısmını işte o anlarda yaşadık. Ellerinde tepsilerle gelerek bize en çok yetiştirdikleri patateslerden haşlamalar yaparak, evde yaptıkları ekmek ve kekleri getirdiler, mısır patlattılar.

Gün sonunda büyükçe bir mangal kuruldu ve hep birlikte yemekler yenildi, şarkılar söylendi.

Öğrencilerimiz tüm gün çalışmış olmalarına rağmen asla yorulmadıklarını, bu köye ve okula tekrar gelip çocuklar ve köy halkı için daha fazla şey yapmak istediklerini belirttiler.


PROJEYE KATILAN ÖĞRENCİLERİMİZİN DUYGU VE DÜŞÜNCELERİ


SANSARAK KÖYÜ NEREDEDİR