Oğuzkaan Koleji

 

ÖĞRENCİLERİMİZİN GERÇEKLEŞTİRDİĞİ PROJELER

 

AKILLI AYAKKABI
Görme engelli bireyler için “Akıllı Ayakkabı” yaptık. Yapılan uyarı sistemi ile
görme engelli bireylerin günlük hayatta yaşayabilecekleri bir engele çarpma, düşme sorunlarını en aza indirebilmek ve görme engelli bireylerin toplum içerisindeki yerlerini güçlendirmektir.
AKILLI BASTON
Görme engelli bireyler için “Akıllı Baston” Erken uyarı sistemi ile görme engelli bireylerin günlük hayatta yaşayabilecekleri bir bireye yada engele çarpma, düşme sorunlarını en aza indirebilmek ve görme engelli bireylerin toplum içerisindeki yerlerini güçlendirmek amaçlanmaktadır.
AKILLI BİLEKLİK
Görme engelli bireyler için “Akıllı Bileklik” yaptık. Yapılan uyarı sistemi ile görme engelli bireylerin günlük hayatta yaşayabilecekleri bir engele çarpma, düşme sorunlarını en aza indirebilmek ve görme engelli bireylerin toplum içerisindeki yerlerini güçlendirmektir.
AKILLI ÇÖP KUTUSU
Engelli ve yaşlıların çöp atmakta zorlanmamaları için akıllı çöp kovası yapıldı ve ayağa kalkıp atmak yerine el hareketiyle çöp kutunsun kapağı otomatik açılıyor.
AKILLI EV
Engelli bireyler için yapılan “Akıllı Ev Sistemi”; evinizin ve sevdiklerinizin güvenliğini kontrol altına almanızı sağlıyor. Evinizdeki hareket su, sıcaklık, ışık sistemlerinde belirli değerlerin üzerine çıkınca cep telefonunuza mesaj atarak güvenlikle olası unutkanlık veya riskler karsısında evinizin ve sevdiklerinizin zarar görmesine engel oluyor.
AKILLI SAKLAMA KUTUSU
Engelli ve yaşlıların evlerinde sakladıkları değerli eşyaları sakladıkları bir Kapaklı Kutunun içine yerleştirilen sistem sayesinde izinsiz açılan kapak sinyal vererek uyarı sağlıyor.
ALKIŞLA YANAN GECE LAMBASI
Yaşlı yada yatan hasta bireyler için “Alkışla Yanan Gece Lambası” yaptık. Yapılan sistemi ile bireylerin günlük hayatta yaşayabilecekleri zor durumlarını aza indirebilmek ve rahat olmalarını sağlamaktır .
DEPREM UYARI SİSTEMİ
Şiddetli bir yer hareketinin en yıkıcı anı depremin başlangıcından 7-8 saniye sonrasıdır düşüncesiyle yola çıkılarak merkezi hareketi değerleri belirli bir eşik seviyenin uzerine çıkınca bu sistem sinyal gönderir . Bu sinyal sonucunda ise büyük fabrikalardaki sistemler otomatik olarak kapatılacak, acil çıkışlar açılacak, elektrik ve gaz sistemleri kapanacak deprem sonrası ikincil zararların minimuma indirilmesi sağlanacak. Zira depremler sonucu çıkan yangın, gaz sızıntısı, patlama gibi olaylar oldukça büyük zarar vermektedir.
GAZ SIZINTI UYARI SİSTEMİ
Çoğu gaz kaçağı kokusuz ve renksiz olduğu için insanların anlaması mümkün değildir. Bu nedenle gerçekleştiği takdirde gaz kaçağından zarar görmemek adına gaz kaçağını tespit eden Erken Uyarı sistemi geliştirdik.
RUBİK KÜP
Görme engelli bireyler için “Rubik Küp” yaptık. Rubik Küpler algoritma ve geometriyi bir araya getiren, bu çerçeveden bakılınca, matematiğin soyut dünyasından somut birtakım sonuçlar çıkartabileceğimiz bir nesnedir. 3D programı ile tasarladığımız rubik küp sayesinde görme engelli bireylemiz basit zihin egzersizlerini yapmış olacaklar.
TEKERLEKLİ SANDALYE
Günlük hayatta fiziksel engeli olan bireylerin tekerlekli sandalyeyi elleriyle çevirerek zorlandıklarını gözlemledik. Fiziksel engeli olan bu bireyler için tekerlekli sandalye yaptık. Bunun yerine uzaktan kumanda kullanarak enerji harcamadan sürebilmelerini sağladık. Engelli bireylerin eğitim, istihdam, sosyalleşme kısacası hayatını idame ettirebilmek için gerekli olan aracı sağlayarak onlara destek olduk.
SESLİ TİŞÖRT
Görme engellilerin sorunlarına çözümler üretmek Engellilerin varlıklarını kabul etmek ve hayatlarını kolay şekilde devam ettirebilmelerini sağlamak amacıyla sesli tişört tasarımı yaptık. Sesli tişört tasarımıyla görme engeli olan bireyler mağazalarda ürün alırken daha rahat bir şekilde tişörtlerin renklerini, bedenlerini duyabilme imkanına sahip olacaklar. Bu sayede sosyalleşmelerini sağlayarak aynı zamanda toplumun da farkındalık düzeyini arttırmış olduk.