Oğuzkaan Koleji

ANNE BABALAR DİKKAT! LGS’YE ÜÇ HAFTA KALDI

Bugünlerde 8.sınıf öğrencileri hem mezuniyetin tatlı telaşını ve arkadaşlarından ayrılacak olmanın burukluğunu hem de yaklaşan LGS’ nin heyecanını yaşıyor. Henüz on dört yaşında çok genç bir yetişkin olan öğrenciler için yaşadıkları duygu yükü biraz fazla. Dolayısıyla bu dönemde öğrenciler anne baba desteğine en çok ihtiyaç hissettikleri günleri yaşıyorlar.

Sınava kadar olan sürede çocuklarımızı doğru desteklemek için onunla birlikte dört haftalık plan yapın. Plan hazırlamaya başlamadan önce son ay yapılacakların bir listesini çıkarın.

Örneğin;

  • 02 Haziran Cumartesi LGS
  • Kep töreni
  • Kep töreni için alışveriş veya prova
  • Yıl sonu şenliği
  • Okul gezisi vb.

İkinci olarak hazırlamış olduğunuz listeyi etkinlik takvimine dönüştürün. Ayrıca yapılacak etkinlikler kapsamında onu nasıl destekleyeceğinizi belirtiniz: “Şu gün birlikte alışverişe çıkarız, istersen senin yerine şu şu araştırmaları yapabilirim.” vb. Böylece çocuğunuz en azından neyi ne zaman yapacağı ile ilgili duygusal karmaşa yaşamaktan kurtulacak, ders çalışmaya daha kolay motive olacaktır.

Son haftalarda yaşayacağı bu duygusal telaş ister istemez onun günlük yaşamına da yansıyacaktır. Hırçınlık, alınganlık, olur olmaz her şeye aşırı duygusal tepki verme gibi davranışlar sergileyebilir. Bu konuda da size düşen, kendinizi onun yerine koyup ne yaşadığını anlamaya çalışmak ve biraz daha fazla sabır göstermektir.

 

PEKİ YA ÖĞRENCİLER NE YAPMALI?

Sevgili Öğrencilerimiz,

Ne yaşadığınızın farkındayız ve sizi anlıyoruz. Ancak ne yaşıyor olursanız olun sınava yeterince hazır olmak için son üç haftayı geri getirmeniz mümkün olmayacak. Son dönemde daha rahat tekrar yapabilmek, çalışmaya konsantre olmak için son üç hatta dört haftayı gün gün planlayın. Sınava kadar her gün kaç saat ve hangi dersleri çalışacağınızı, kaç günde bir deneme çözeceğinizi şimdiden bilirseniz “yetiştiremeyeceğim” telaşı yaşamazsınız.

Sevgili Veli  ve Öğrencilerimiz,

Bilmenizi isteriz ki Oğuzkaan Koleji öğretmen ve yöneticileri olarak bizler de en az çocuklarımız kadar duygu yüklüyüz, heyecanlıyız; başarının heyecanını, ayrılığın burukluğunu yaşamaya başladık bile.

Sizlere güveniyor ve  sonuç ne olursa olsun sizi seviyoruz.

Hatice YILMAZ
Eğitim Koordinatörü