Oğuzkaan Koleji

 

“Keşke telefonlara dokunabildiğimiz kadar çocuklarımıza dokunabilsek”

Uyuşturucunun gençler arasında yayılmasının önüne geçmek ve farkındalık yaratmak maksatlı düzenlenen eğitimler kapsamında Bakırköy Oğuzkaan Koleji Anadolu Lisesi’nde seminer düzenlendi.

 

Seminerde bağımlılık yapan her türlü maddenin psikolojik, bedensel ve sosyal zararları konusunda öğrencilere bilgiler verildi. Seminerde Adli Bilişim Uzmanı ve Bağımlı Danışmanı  İsa Altun öğrencilere önemli vurgular yaptı.

Teknoloji bağımlılığı konusunda çocukları uyaran Altun, bağımlılığın çocuğun akademik başarısını düşürmekle kalmayıp, başta obezite olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açtığını belirtti. Adliyeye yansıyan olaylara baktığımıza çocuklar en çok sosyal medya hesaplarını kaptırmaktan yakınıyorlar. Oysa ebeveynler bilişim medya okuryazarlığını bilseler sorun yaşanmazdı. Sosyal medyada güvenlik ve gizlilik ayarlarını öğretmek lazım. Sağlam şifreler oluşturmak hesap güvenliği için şart. Çocuklar sosyal medyada arkadaş eklerken özenli davranmıyorlar. Oysa tanımadığınız bir insanı sosyal medyada eklemek, bir yabancıyı evine getirmekle aynıdır. Velilere büyük görevler düşüyor. Akşam yemeklerini eşref saati hâline getirin ve telefonlarınızı kapatıp çocuklarınıza sohbet edin. Teknoloji bağımlılığına giden yol ebeveynden geçiyor. Çünkü çocuklar anne ve babalarını taklit ediyorlar. Keşke Telefonlara dokunduğumuz kadar çocuklarımıza dokunabilsek!” dedi..

KİŞİSEL VERİLERİNİZİ EN YAKIN ARKADAŞINIZLA BİLE PAYLAŞMAYIN

Altun, yeni nesil dijital bir dünyanın içine doğuyor ve internetin arka odası olarak bilinen bu alan tehlikeler ile dolu. Buraya giren çocuğun bilgisayarının IP adresini alarak evde bulunan diğer cihazlara ulaşıyorlar, vatandaşların kişisel bilgilerini ele geçiriyorlar. Unutmamalıyız ki internette hiç kimse yüzde 100 güvenli değildir. Bu yüzyılın petrolü veridir ve veri herkes için çok önemli” diye konuştu.

Seminerde öğrencilere her türlü uyuşturucu madde, hap ve sigara kullanımının zararları, nasıl ve neden başlandığı, kurtulma ve korunma yollarını örneklerle anlatılırken zararlı maddelerin insan vücudunda meydana getirdiği tahribatlar gösterildi.

Oğuzkaan Koleji Anadolu Lisesi Müdürü Galip Çağatay, “Öğrencileri çağın belası uyuşturucudan korumak amaçlı bir eğitim faaliyeti olarak gördüğümüz etkinlik çok yararlı geçti. Umarım gençler verilen mesajları almıştır” dedi.